Diario Bernabéu

Encuentra toda la información nacional e internacional sobre españa. Selecciona los temas sobre los que quieres saber más

«Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję». Ministro: Chiny w rok zbudowały tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia

Bez zgody dużych graczy – Chin czy EE. UU. – decyzja UE, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., Nie jest najzdrowsza dla europejskiej gospodarki. Pekin tylko w zeszłym roku zbudował tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia. Para pokazuje, że Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję – ocenił ministro Nowak.

Jego zdaniem «na pewno kraje takie jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację».

Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny wyciął wsparcie dla gazu i atomu. We efekcie mamy sytuację, w której kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. A nie fair – podkreślił.

Zobacz także: Spór o kopalnię Turów. Belka o rządzących: Skłonność do obrażania się, tupania nóżkami i chowania się do kąta

Atom w Polsce. Piotr Nowak: inwestujmy w to

W tym kontekście nawiązał też do energii atomowej. «Nie jesteśmy terenem aktywnym sejsmicznie, więc inwestujmy w to. Wydaje się, że jesteśmy teraz najbliżej podjęcia tej decyzji. Ale wpływ na nią ma również KE. Pieniądze na energetykę jądrową zablokowano, warunki zmieniają się cały czas. Nie można przecież dać 3 mld zł i rozgrzebać inwestycję bez pewności jej domknięcia ”- wskazał Nowak.

Pytany, co można zrobić, jeśli Polska została w Unii praktycznie sama, szef MRiT odparł, że «były niemiecki ministro gospodarki Peter Altmaier sygnalizował, że niemieckiż jiz y y y y y y y niemieckji transformó en s.

bFbdXzaB

Zobaczymy, jak to będzie w innych krajach. Obserwatorzy ze Stanów czy Wielkiej Brytanii ten nurt, w jaki wpadli liderzy Unii, nazywają śmiertelną pułapką. Przemysł w UE stanie się niekonkurencyjny. Liczę, że nastąpi opamiętanie – dodał.

W kwestii emisji, jak zaznaczył szef MRiT, «bez USA i Chin nic się nie zmieni». «Jako społeczność powinniśmy się skupić na zalaniu pieniędzmi naukowców pracujących nad nowymi źródłami energii. Społeczność międzynarodowa winna też przygotować plan Jeżeli wieszczymy, że w krajach Afryki na pewnej szerokości geograficznej za 30 lat nie będzie się dało żyć, to może już dziś powinniśmy szukać terenów, któęre bęnćy moeć. na Syberii czy w Kanadzie– powiedział.

Pytany o inne zagrożenia dla gospodarki, Nowak ocenił, że «największym ryzykiem cały czas jest pandemia».

bFbdXzaC

Inwestorom spędza sen z powiek obawa, że ​​pojawi się wariant wirusa, który będzie odporny na dostępne szczepionki. Najważniejsze w tej sytuacji bromea, por się szczepić – powiedział.

«Społeczność Międzynarodowa powinna dążyć hacer tego, por Každý kraj miał DoStep do wakcyn. Niezrozumiałe w tym kontekście broma a, Dlaczego wśród najbogatszych krajów brakuje WoLI, por zbudować Fabryki szczepionek w Afryce czy Azji. Z globalnego punktu widzenia uodpornienie calej społeczności, por mutacji uniknąć , jest kluczowe «- ministro podkreślił.

bFbdXzaW

Źródło:

PAPILLA